1. Domov
  2. „Kto spĺňa podmienky, nech neváha,“ hovorí majiteľka potravín z Prievidze o systéme štátnej pomoci

„Kto spĺňa podmienky, nech neváha,“ hovorí majiteľka potravín z Prievidze o systéme štátnej pomoci

Eva Oboňová vlastní potraviny, výrobňu a bufet, ktorým v prvej vlne pandémie klesli príjmy o takmer 70 %. Napriek tomu sa nevzdala a rýchlo využila všetky dostupné možnosti vrátane štátnych dotácií, aby svoj biznis udržala v chode. Prečítajte si, čo bolo na celom procese najnáročnejšie, aká jej je skúsenosť s úradmi, kedy dostala peniaze a aj to, prečo by podobný krok odporúčala každému podnikateľovi.

Mentalita porevolučných podnikavcov

Ako ste v detstve odpovedali na otázku: „Čím budeš, keď vyrastieš?“ Pravdepodobne doktor, policajt, kozmonaut alebo čokoľvek, čo robili vaši rodičia. Eva Oboňová, podnikateľka z Prievidze, už od malička vedela, že chce viesť vlastnú firmu. A svoj sen si splnila.

„Mám to asi z domu, moji rodičia boli porevoluční podnikavci. Najprv som brigádovala v kaviarni a neskôr, keď bolo treba, aby sa o prevádzku aj niekto staral, chytila som sa príležitosti.“ Podnik Lahôdky Daniela prebrala pred šiestimi rokmi po mame svojho spoločníka.

Fotografia s príbormi a plocha s vnoreným citátom: „Nevedeli sme, čo budeme robiť, museli sme sa prispôsobiť z večera do rána. Začali sme sa viac sústrediť na varené produkty a rozvoz stravy.”

Kľúčové bolo prispôsobiť sa novej realite

„Kríza sa nedotkla veľkoobchodu, ten mohol fungovať ďalej. Ovplyvnila však naše prevádzky stravovania, ktoré sme museli zavrieť, a náš servis cateringu. Nekonali sa žiadne domáce oslavy ani väčšie spoločenské podujatia.“ 

V prvej vlne pandémie príjmy jej firmy klesli zhruba o dve tretiny. „Bol to šok. V nedeľu večer sa oznámili pandemické opatrenia a v pondelok ráno už vstúpili do platnosti. Nevedeli sme, čo budeme robiť, museli sme sa prispôsobiť z večera do rána. Začali sme sa viac sústrediť na varené produkty a rozvoz stravy.“ Prvým dôležitým krokom bolo to, že Eva a jej tím na nič nečakali. Majiteľka upravila svoj biznisový plán a začala hľadať všetky možné formy pomoci. 

Grafika s textom: Čo je KompasPomoci.sk? Nástroj, ktorý zjednodušuje prístup k pomoci. Jeho cieľom je, aby čo najväčší počet ľudí, firiem a organizácií získal kompenzácie, na ktoré majú nárok. Na to bude slúžiť virtuálny poradca, ktorý sa vás bude pýtať konkrétne otázky. Na základe odpovedí vám ponúkne odkazy na stránky s pomocou určenou priamo pre vás. Informácie, ktoré uvádza KompasPomoci.sk, však nie sú nadradené aktuálnej legislatíve.

Vládna dotácia s názvom Prvá pomoc vznikla na konci marca. Eva sa o ňu začala zaujímať hneď, ako jej podmienky zrozumiteľne oznámili, a potom si dohodla konzultáciu s účtovnou firmou. „Keďže mali viacerých klientov, museli sme čakať, kým sa dostaneme na rad,“ vysvetľuje. Proces sa predĺžil, no konzultácia mala zmysel. Štát pomáha podnikateľom rôznymi spôsobmi a každá dotačná schéma vyžaduje splnenie iných podmienok.

Pomoc prišla do týždňa

Okrem Prvej pomoci zvažovala žiadať aj o náhradu nájomného, ktorú vláda ponúkala cez ministerstvo hospodárstva. „Nás sa však nedotkla, pretože sme nemali povinne zatvorenú prevádzku, a teda sme nespĺňali podmienky. Mohli sme robiť výdaj jedla cez okienko aj rozvoz stravy.“ Najviac času jej zabralo skúmanie usmernení. Študovala, ktorý typ dotácie sa jej v Prvej pomoci oplatí najviac, do ktorého spadá.

Dnes už vie, že si žiadosť podala správne. Pred dvomi týždňami sa jej totiž ozvali z ministerstva práce kvôli kontrole. Sledovali, či si podnikateľ žiadal dotáciu oprávnene, či si udržal všetkých zamestnancov. „Teraz som už pokojnejšia, lebo viem, že som postupovala dobre.“

Fotografia zobrazujúca studené švédske stoly a plocha s vnoreným citátom: „Teraz som už pokojnejšia, lebo viem, že som postupovala dobre.”

Dotácia jej prišla na účet rýchlo. Medzi podpisom zmluvy s úradom a prvým vyplatením ubehlo najviac 7 dní. Za najväčšiu ťažkosť procesu považuje Eva práve zdržanie na začiatku, keď sa musela v nariadeniach ministerstva zorientovať.

Prvá pomoc

Ako začať so žiadosťou o dotácie v piatich krokoch:

  • Ak vám ako živnostníkovi klesol príjem alebo potrebujete podporu na mzdy svojich zamestnancov, kliknite na projekt Prvá pomoc+.
  • Ak ste museli zavrieť svoju prevádzku pre opatrenia spojené s pandémiou, o pomoc s uhradením nájomného žiadajte tu.    
  • Kontaktujete účtovníka. Aj keď sa rozhodnete o pomoc žiadať sami, konzultujte svoje možnosti s odborníkom. Dotačné schémy, termíny aj podmienky sa totiž menia.
  • Nebojte sa pýtať, úradníci sú naozaj ochotní. Prvá pomoc zriadila telefónny zoznam pre jednotlivé mestá. Kontakty na podávanie žiadostí o náhradu nájomného nájdete tu. 
  • V prípade, že podnikáte v gastre alebo cestovnom ruchu a tržby vám klesli o viac ako 40 %, o dotáciu budete môcť žiadať aj spätne od 1. 4. 2020. Všetky informácie sú tu.

Úradníci boli milí a nápomocní, aj keď systém má svoje muchy

V systéme však na základe svojich skúseností vidí aj kopu nedostatkov. „Bolo to pomalé, nedostatočné, chaotické, ale áno, je super, že niečo príde. Kto môže a spĺňa podmienky, nech neváha,“ hovorí. Podpora by sa podľa nej nemala vzťahovať len na náhradu výplat zamestnancov pretože podnikateľ má aj ďalšie náklady. „Mala by sa týkať napríklad aj náhrady tovaru. Pre mňa ako podnikateľa je dôležité vedieť, koľko zarobím, za koľko, aké mám celkové náklady.“

Fotografia zobrazujúca prevádzku potravín, v popredí je biely stôl a stoličky. Pri obrázku je vnorený citát: „Bolo to pomalé, nedostatočné, chaotické, ale áno, je super, že niečo príde. Kto môže a spĺňa podmienky, nech neváha.”

Bežné náklady jej firmy dosiahnu 12- až 14-tisíc mesačne. Na účet dostala dotáciu najviac 4-tisíc eur. A hoci to bola jedna z podmienok pomoci, všetkých zamestnancov sa jej podarilo sa udržať. Veľmi príjemne ju prekvapila komunikácia s inštitúciami. Byrokracia totiž nebola zložitá. „Možno tým, že sme malé mesto a poznáme sa, pani úradníčka sa správala veľmi milo. Nepožadovala elektronickú komunikáciu, sama od seba mi napríklad zavolala, či môžem prísť a podpísať zmluvu.“ 

O pomoc si požiadala aj Evina mama, ktorá má kvetinárstvo, a jej sa oplatila ešte viac – dostala náhradu nájmu za zavretú prevádzku, náhradu mzdy pre podnikateľa aj jedného zamestnanca.

Ak ste ešte o dotácie nežiadali, určite to skúste. V najhoršom prípade zistíte, že nespĺňate podmienky. V tom najlepšom možno zachránite svoj biznis. Práve vy – živnostníci, malé a stredné firmy – ste pre ekonomiku nenahraditeľní. Aby ste sa vedeli v celom systéme lepšie orientovať, vytvorili sme pre vás KompasPomoci.


Autor: Marek Hudec

Foto: Shutterstock, archív Evy Oboňovej