1. Domov
  2. Odborníčky a podnikateľka hovoria o skúsenostiach so štátnou pomocou. Toto radia ostatným

Odborníčky a podnikateľka hovoria o skúsenostiach so štátnou pomocou. Toto radia ostatným

Skúsenosti z praxe sú na nezaplatenie. Obzvlášť, keď ide o takú citlivú a komplexnú tému, ako je žiadosť o štátnu pomoc počas pandémie. Prečítajte si postrehy, dobré rady a zaujímavé zistenia trojice expertiek a podnikateľky, ktoré o dotácie úspešne žiadali. Ich spoločná rada číslo jeden? Určite to skúste.

Pokiaľ o dotáciách neviete vôbec nič a netušíte, kde začať, dobrý odrazový mostík pre každého začiatočníka je článok s 5 praktickými radami. V tomto sprievodcovi vám prinášame konkrétnejšie informácie, ktoré tvoria praktickú nadstavbu a širší pohľad na systém štátnych dotácií počas pandémie. Tu sú zistenia našich respondentiek — expertky na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslavy Lukačovičovej, účtovníčky Artfora Lýdie Slávikovej, advokátky z firmy Accace Legal Simony Klučiarovej a majiteľky potravín Evy Oboňovej. 


Hľadajte pomoc aj tam, kde by ste ju nečakali

Grafická ikona označujúca miesto na mape.

Ide o pomoc, ktorá je priebežne ohlasovaná ministerstvami a spúšťa sa v rámci jednotlivých rezortov alebo ich organizácií. Na prvý pohľad sú tieto výzvy a granty určené organizáciám tretieho sektora, no v niektorých z nich sa ako oprávnení prijímatelia nachádzajú aj podnikatelia a živnostníci. Podľa expertky na dane J. Lukačovičovej sú to napríklad tieto:

  • Výzva č.1/2021 Fondu na podporu umenia
  • Táto výzva je určená na podporu vizuálneho umenia, vydávanie tlačených a elektronických časopisov či na odbornú a výskumnú činnosť.
  • Výzva na podporu súčasného umenia a kultúry z Nórskych fondov
  • Ide o otvorenú výzvu v rámci malej grantovej schémy, ktorú vyhlásilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a je zameraná na predkladanie žiadostí o projekt z programu Podnikanie v kultúre, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca.
  • Príspevok na tzv. samozamestnanie
  • Tento finančný príspevok slúži na podporu vytvorenia pracovného miesta prostredníctvom samozamestnania v rámci projektu Pracuj, zmeň svoj život. Uchádzači o zamestnanie môžu v rámci nej predkladať žiadosti o poskytnutie finančného príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť a získať tak 5 600 €.
  • Pomoc pre gastrobiznis a domáci cestovný ruch
  • Štátna pomoc bude spočívať predovšetkým v poskytnutí dotácie v súvislosti s poklesom tržieb zariadení, ktoré podnikajú v tejto oblasti. Podmienkou je, že muselo dôjsť k poklesu o 40 %. Ak pôsobíte v oblasti cestovného ruchu alebo máte svoju reštauráciu či stravovacie zariadenie, budete môcť o takúto dotáciu žiadať aj spätne, a to od 1. 4. 2020.


Požiadajte o dotáciu čo najskôr

Grafická ikona hodiniek.

Prvá pomoc bola predĺžená do marca budúceho roka a vypláca sa každý mesiac. „Môžu vám poskytnúť náhradu mzdy zamestnanca až do výšky 80 % celkovej ceny práce, treba si však uvedomiť, že táto suma bude maximálne 1 100 €,“ vysvetľuje Simona Klučiarová, advokátka z firmy Accace Legal. 

Žiadosť o dotáciu na nájomné si viete síce podať len do 31. novembra, no je pravdepodobné, že to v blízkom čase tiež ešte predĺžia pre druhú vlnu pandémie.  

Čo je KompasPomoci.sk?

Nástroj, ktorý zjednodušuje prístup k pomoci. Jeho cieľom je, aby čo najväčší počet ľudí, firiem a organizácií získal kompenzácie, na ktoré majú nárok. Na to bude slúžiť chatbot, ktorý sa vás bude pýtať konkrétne otázky. Na základe odpovedí vám ponúkne odkazy na stránky s pomocou určenou priamo pre vás. Informácie, ktoré uvádza KompasPomoci.sk, však nie sú nadradené aktuálnej legislatíve.

Keď to všetko zvládnete, ostáva už len čakať. Pre mnohých podnikateľov je to však práve čas, ktorý nemajú. Ako dlho v praxi trvá, kým sa k vám dostanú peniaze? Máme dobré správy. „Z našich skúseností prišla pomoc klientom pomerne rýchlo,“ hovorí Simona, „a to už v priebehu týždňa až dvoch od podania žiadosti, prípadne podpisu dohody, ak bol potrebný.“

Upozorňuje však, že štát na poslanie podpory nemá lehoty, preto sa môže stať, že to bude trvať dlhšie.


Pomoc sa dá kombinovať

Grafická ikona puzzle a jeden chýbajúci kúsok puzzle.

Simona tiež upozorňuje, že každý typ pomoci treba riešiť samostatne. Jeden z jej klientov mal napríklad prevádzky s textilom, riešila s ním teda náhradu výplat podľa jedného opatrenia a dotácie na nájomné v obchodných centrách pre obmedzený pohyb zákazníkov podľa druhej schémy.

Mnoho podnikateľov má pocit, že sa ich výhradne týka iba určitá forma dotácií, opak je však pravdou. Že budete čerpať pomoc na nájomné vám nijako nebráni žiadať o pomoc v rámci ostatných dotačných schém.


Využite dostupné informácie od odborníkov

Grafická ikona komiksovej bubliny.

Aktuálne informácie majú cenu zlata. Okrem podnikateľských portálov, spravodajských zdrojov či FB skupín sa môžete spoľahnúť aj na ľudí, ktorí sú v téme dlhodobo ako doma. „Pre mňa je jedna z dobrých internetových stránok, ktorú som naozaj dosť využívala a využívam, aj teraz stránka pána Jozefa Mihála. Žiaľ, jej obsah je platený, treba mať teda registráciu. Niektoré články sú však myslím odomknuté,“ dáva svoj tip účtovníčka Artfora Lýdia Sláviková. 


Nezabudnite na administratívne náležitosti

Keďže väčšinou ide o financie zo štátneho rozpočtu alebo finančné prostriedky z fondov Európskej únie, obrňte sa. Pripravte sa na to, že ako žiadateľ budete musieť splniť viac podmienok. „Je dôležité, aby ste mali prehľad o svojich príjmoch, tržbách a ich poklese. V prípade, že žiadate o dotáciu na zamestnancov, je dôležité, aby bola mzda v účtovníctve spracovaná tak, aby spĺňala niektoré opatrenia. Takisto, aby ste mali uhradené záväzky, ktoré vyplývajú z platenia odvodov či daní, prípadne na ne mali vystavený splátkový kalendár,“ vysvetľuje expertka na dane Jaroslava Lukačovičová.


Pripravte sa na online komunikáciu

Pre niekoho skvelá správa, pre iného komplikácia, no jedným z dosahov pandémie je aj to, že úrady začali vo veľkom využívať online komunikáciu. „Žiadosti o podporu sa väčšinou vypĺňajú a podávajú elektronicky, čo si vyžaduje istú dávku počítačových zručností. V niektorých prípadoch dokonca funkčný občiansky preukaz s čipom, čítačku a stiahnutý softvér na realizáciu kvalifikovaného elektronického podpisu, čo s trochou trpezlivosti alebo pomoci určite zvládne každý,“ upozorňuje J. Lukačovičová.

V druhom kole pomoci z dielne ministerstva práce sa už niektoré žiadosti podávajú iba elektronicky prostredníctvom portálu www.slovensko.sk, čo si vyžaduje aktivovanú elektronickú schránku. Rovnakou cestou sa chce vydať aj ministerstvo dopravy. Preto je dobré myslieť na to vopred.

Na druhej strane, úradníci sa vám budú snažiť vyjsť v ústrety a skúsenosti s nimi sú vo všeobecnosti veľmi dobré. To potvrdzuje aj skúsenosť Evy Oboňovej, majiteľky potravín z Prievidze. „Možno tým, že sme malé mesto a poznáme sa, pani úradníčka sa správala veľmi milo. Nepožadovala elektronickú komunikáciu, sama od seba mi napríklad zavolala, či viem prísť a podpísať zmluvu.“   

Ak ste ešte o dotácie nežiadali, určite to skúste. V najhoršom prípade zistíte, že nespĺňate podmienky. V tom najlepšom možno zachránite svoj biznis. Práve vy – živnostníci, malé a stredné firmy – ste pre ekonomiku nenahraditeľní. Aby ste sa vedeli v celom systéme lepšie orientovať, vytvorili sme pre vás KompasPomoci.   


Autor: Petra Nagyová 

Foto: Shutterstock