1. Domov
  2. Potrebujete rýchlu pomoc od štátu a neviete, kde začať? Týchto 5 praktických rád vám pomôže

Potrebujete rýchlu pomoc od štátu a neviete, kde začať? Týchto 5 praktických rád vám pomôže

Pri štátnych dotáciách si väčšina podnikateľov predstaví byrokraciu, komplikácie a kopu strateného času bez istého výsledku. „O podporu na výplaty alebo nájomné však viete požiadať rýchlo, jednoducho a pomoc vám bežne príde na účet do dvoch týždňov,“ hovorí odborníčka o dotáciách počas pandémie.

Pandémia koronavírusu zavrela reštaurácie, bary, športoviská, obmedzila kultúru a všetkých, ktorí pracujú s ľuďmi tvárou v tvár. Možno aj vy patríte medzi živnostníkov, malé prevádzky, ale aj väčšie firmy, ktorým sa počas posledných mesiacov biznis obrátil naruby. Čo v tomto prípade robiť?

Čiastočne môžu pomôcť dotačné systémy, ktoré svojim klientom a klientkám odporúča využiť aj Simona Klučiarová, advokátka z firmy Accace Legal, ktorá firmám radí, kam sa obrátiť v ťažkej finančnej situácii. Z jej skúseností vyplynulo päť tipov, ktoré vám pomôžu sa v systéme štátnej pomoci zorientovať. 

1. Môžete využiť dve základné formy pomoci

Grafická ikona ruky vystrčenej z vody, ktorá prosí o pomoc.

Ak vám ako živnostníkovi klesol príjem alebo potrebujete podporu na mzdy zamestnancov, obráťte sa na projekt Prvá pomoc, ktorý vytvorilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v marci a na jeseň k nemu pribudla ešte vynovená forma Prvá pomoc plus. 

„Prvá pomoc je zameraná na zamestnávateľov alebo samostatne zárobkovo činné osoby, je to opatrenie, ktoré má predovšetkým predchádzať prepúšťaniu alebo kompenzovať výpadok príjmu z podnikania,“ vysvetľuje Simona. 

Druhý typ pomoci sa zameriava na spoločnosti, ktoré si prenajímajú na svoje podnikanie priestor. Ministerstvo hospodárstva môže cez dotáciu uhradiť najviac 50 % z ceny nájmu.

„Pokiaľ sa vedia klienti a klientky dohodnúť s prenajímateľom priestoru, že im dá zľavu 50 % na nájom, výsledkom dotácie je, že nemusia za dané obdobie zaplatiť nájom, len DPH a služby spojené s nájmom. Mali sme klienta, ktorému sme za približne dva mesiace, keď boli zatvorené obchody, takto pomohli ušetriť približne 120-tisíc eur.“

Viac informácií o dotácii na nájom nájdete tu.


2. Zistite si, či spĺňate všetky podmienky

Grafická ikona písomného dokumentu.

Dobre si preštudujte oba weby z bodu číslo 1. Prečo? Ešte pred čerpaním dotácie potrebujete vedieť, či spĺňate podmienky na ich pridelenie.  

Simona pre klientov a klientky napríklad zisťovala, či škody vznikli v obdobiach, ktoré sú vo formách pomoci stanovené (od marca, respektíve od septembra pre druhú vlnu), kedy ich zamestnancom vznikol pracovný pomer, o koľko im poklesli tržby, ako aj to, či majú splnené odvodové povinnosti voči štátu a podobne.

Čo je KompasPomoci.sk?

Nástroj, ktorý zjednodušuje prístup k pomoci. Jeho cieľom je, aby čo najväčší počet ľudí, firiem a organizácií získal kompenzácie, na ktoré majú nárok. Na to bude slúžiť chatbot, ktorý sa vás bude pýtať konkrétne otázky. Na základe odpovedí vám ponúkne odkazy na stránky s pomocou určenou priamo pre vás. Informácie, ktoré uvádza KompasPomoci.sk, však nie sú nadradené aktuálnej legislatíve.

Môže sa stať, že jedna spoločnosť má viac prevádzok, a teda každá žiada samostatne o dotáciu z Prvej pomoci. „Hotel môže mať napríklad zvlášť parkovisko, recepciu, wellness. Pri každej prevádzke sa posudzuje napríklad to, či bola povinne zatvorená, a teda na čo konkrétne má nárok.“ 


3. Vypĺňanie žiadostí môže trvať aj menej ako hodinu

Grafická ikona písomného dokumentu.

V prípade záujmu o dotácie z programu Prvá pomoc stačí vyplniť žiadosť, kde uvediete základné informácie o spoločnosti, a následne výkaz, ktorý obsahuje údaje o zamestnancoch. Hotovo.

„Pokiaľ klient nemal veľa zamestnancov, vyplniť oba formuláre trvalo približne polhodinu. V ďalších mesiacoch sa potom zasiela už len samotný výkaz, takže čas vyplnenia sa ešte skráti. Pri dotáciach na nájomné je situácia ešte jednoduchšia, pretože potrebný formulár vypĺňa len prenajímateľ. Úlohou nájomcu je skontrolovať vyplnené údaje a formulár podpísať, takže sa bavíme o maximálne 5 minútach času,“ dopĺňa Simona. 


4. Zvládnete to aj sami. Ak nie, požiadajte o pomoc odborníka

Grafická ikona postavy, ktorý píše.

Simona pripravuje pre svojich klientov analýzy, vypĺňa za nich formuláre pre oba typy pomoci a posiela im pripravený email, ktorý len musia zaslať príslušným inštitúciám, prípadne im vysvetlí, ako majú žiadosť podať cez elektronickú schránku.

„Myslím si, že by to človek vedel spraviť aj sám. Usmernenia a metodiky sú prehľadné,“ hovorí. Ak si nerozumiete s úradmi, ste na pokraji psychických síl alebo svoj čas potrebujete venovať iným veciam, obráťte sa na niekoho, kto sa v celej problematike orientuje.

Treba si však uvedomiť, že po vyplatení dotácie k vám neskôr môže prísť kontrola. Ak ste napríklad zavádzali v niektorých údajoch, úrady si od vás môžu nárokovať vrátenie celej sumy.


5. Cez telefón vám pomôžu ochotní úradníci

Grafická ikona postavy, ktorá telefonuje.

Samozrejme, môže sa stať, že sa v záplave informácií na stránkach ministerstiev predsa len stratíte. Netreba zúfať, pomoc je na dosah vašich prstov — stačí vytočiť správne číslo.

Oba typy pomoci majú zriadené infolinky a mailové adresy, kde vám v prípade nejasností vedia poradiť a nasmerovať vás. „Zakaždým išlo o jednoduchú komunikáciu, zamestnanci na linkách boli veľmi ochotní,“ dopĺňa Simona. Máte to z prvej ruky, s prístupom nevieme, nedá sa, nemáme a nezáujem, sa už nestretnete. 

Prvá pomoc zriadila telefónny zoznam pre jednotlivé mestá.

Kontakty pre podávanie žiadostí o náhradu nájomného nájdete v tomto odkaze.

Ak ste ešte o dotácie nežiadali, určite to skúste. V najhoršom prípade zistíte, že nespĺňate podmienky. V tom najlepšom možno zachránite svoj biznis. Práve vy — živnostníci, malé a stredné firmy — ste pre ekonomiku nenahraditeľní. Aby ste sa vedeli v celom systéme lepšie orientovať, vytvorili sme pre vás KompasPomoci. 


Fotografia JUDr. Simony Klučiarovej.

JUDr. Simona Klučiarová

Pracuje ako spolupracujúca advokátka v spoločnosti Accace, kde je aj súčasťou CSR tímu. V rámci svojej praxe sa venuje všeobecnému právnemu poradenstvu a v súčasnosti sa zameriava aj na možnosti pomoci podnikateľom poskytovanej štátom.


Autor: Marek Hudec

Foto: Shutterstock